Wietrzne popoludnie na Bull Island

Jakis czas temu wrócilismy do Irlandi po półtorarocznej przerwie. Jak to włóczykije, nie usiedzieliśmy w miejscu, układało się jednak tak, że nie przywoziłam żadnych zdjęć z naszych wypadów. Czas to zmienic. W ramach noworocznego postanowienia, postanowiłam częściej zabierać ze sobą aparat 😉 A że nowy rok już się zaczął, dziś mam okazję wrzucić pierwsze tego roku fotki.

dsc_8980W Dublinie od kilku dni wieje niemiłosiernie, pogoda sztormowa i wysokie fale powodują lokalne poddtopienia. Wczoraj wykorzystaliśmy chwilę kiedy wyszło słońce i popędziliśmy na najbliższą plaże  – Dollymount Strand na Bull Island.

Jak wyczytałam na wikipedii: „sztucznie stworzona wyspa Bull (North Bull Island) jest ulokowana w północnym narożniku zatoki Dublińskiej i rozciąga się na prawie 5 km. Znajduje się na niej plaża piaskowa o nazwie Dollymount Strand a na niej rezerwat dzikiego ptactwa o międzynarodowej sławie”.

Z doświadczenia i obserwacji wiem, że plaża Dollymount jest bardzo popularna wśród dublińskich spacerowiczów i  kite surferów, a wyspa to jedno z ulubionych miejsc obserwatorów dzikiego ptactwa. Na samą plażę zwykle można wjechać autem – wiele osób wybiera to miejsce do nauki jazdy samochodem (piasek jest ubity i tworzy dostatecznie twardą do jazdy nawierzchnię). Pogoda w ciągu ostatnich kilku dni sprawiła, że na plażę tym razem nie dało się wjechać – była cała zalana a droga dojazdowa wyglądała jak rzeka. Mieliśmy szczęście, że most był otwarty i mogliśmy się dostać na samą wyspę.

Bull Island (Irlandia: Oileán an Tairbh) lub dokładniej North Bull Island (Irlandia: Oileán i Tairbh Thuaidh) – wyspa położona w Zatoce Dublińskiej w Irlandii, o długości około 5 km i szerokości 800 m, położona w przybliżeniu równolegle do brzegu od Clontarf (w tym Dollymount), Raheny, Kilbarrack i zmierzą się z Suttonem. Wyspa, z piaszczystą plażą znaną jako Dollymount Strand, biegnącą przez całą długość, jest względnie niedawnym i nieumyślnym rezultatem interwencji człowieka w zatoce. Wyspa znajduje się pod jurysdykcją Rady Miasta Dublina i jest zarządzana przez Radę Parków i Pion Krajobrazu.

Bull Island ma najwięcej oznaczeń w każdym miejscu w kraju, jako narodowy rezerwat ptaków, rezerwat biosfery, narodowy rezerwat przyrody, obszar specjalnej ochrony zgodnie z dyrektywą ptasią UE oraz specjalny obszar ochrony zgodnie z unijną dyrektywą siedliskową, również podlegające specjalnemu rozporządzeniu w sprawie obszaru specjalnego. 

(Źródło – Wikipedia)

Jak by ktoś chciał poczytać więcej o Bull Island zapraszam na stronę Wikipedii (niestery po angielsku, ale w końcu od czego jest Tłumacz Google;)

Obserwuj i dziel się!

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *